מרכז רקמן – על הרב רקמן

הרב עמנואל רקמן, איש המעש בעל החשיבה המעמיקה, היה מהבולטים שבמנהיגי יהדות זמננו ופעל ללא לאות לקידום זכויות האישה והצדק החברתי. הוא סבר כי להלכה היהודית תפקיד מוסרי מרכזי בתיקון עוולות ומכאן גם נבעה פעילותו, וכמו כן חזר והדגיש כי על היהדות ומערכת חוקיה להתאים עצמן לרוח התקופה בשלל התחומים ולעמוד ברגישות וביצירתיות באתגרים שמציבה המודרניות.
הרב רקמן הגן על ההלכה בטיעונים מבריקים ובד בבד היה לכוח המניע את ההולכים לאורה להיטיב עם העם היהודי ועם אומות העולם. לצד דבקותו במערכת ההלכתית היה הרב מחויב כל שנותיו, בחייו הפרטיים והמקצועיים כאחד, לקידום זכויות האישה במסגרת ההלכה ומחוצה לה.

הרב רקמן, שנולד בעשרים וארבעה ביוני, 1910, הוסמך לרבנות בישיבה יוניברסיטי ופתח בקריירה צבאית מרשימה, שבמסגרתה לימד רבנים צבאיים מכל הדרגות. לאחר מכן שימש כרבבית הכנסת היוקרתי שבשדרה החמישית בניו יורק וכן כרב קהילת “שערי תפילה” בפאר רוקאוואי ( Far Rockaway). בנוסף לימד הרב רקמן משפט עברי באוניברסיטת סיטי (City University) בניויורק, בבית הספר למשפטים בניו יורק (New York Law School) ובישיבה קולג’. בין המשרות הרמות שמילא כיהן הרב רקמן כנשיא מועצת הרבנים של אמריקה (RCA), כנשיא מועצת הרבנים של ניו יורק וכנשיא אגודת הרבנים הצבאיים של צבא ארה”ב. בשנת 1977 עלה ארצה עם אשתו האהובה, אך למרבה הצער נפטרה רות בשנת 1997.
עבור דור של רבנים שהחל את דרכו בעולם הרבנות האורתודוקסית בארה”ב שימש עמנואל רקמן דוגמה ומופת.האורתודוכסיה המודרנית באה לידי ביטוי באישיותו ובדרשותיו וניכר מהם כי הייתה ועודנה אידיאולוגיה ברורה ומשכנעת שבבסיסה לא הפשרה כי אם המסירות.

הרב רקמן פעל נמרצות לקידום זכויות האישה והצדק החברתי. בשנת 2001 הוקם המרכז לקידום מעמד האישה על שם רות ועמנואל רקמן כאות הוקרה לתרומתו האדירה לעם ישראל ולמאמציו הבלתי-נלאים לשיפור מעמד האישה. המטרה שלשמה הוקם המרכז, שבראשו עומדת הפרופסור רות הלפרין-קדרי, היא להביא לשיפור במעמד האישה ולשים קץ לאפליה המגדרית בחברה הישראלית, וזאת באמצעות סיוע משפטי, סנגוריה ציבורית, העצמת נשים ומחקר. על ידי כך,מאמינים במרכז, יוציאו את חזונו של הרב ד”ר עמנואל רקמן מן הכוח אל הפועל ויחול שיפור במעמד האישה ובזכויותיה בישראל ובמסגרת דיני המשפחה.

ספריו של הרב רקמן החוקה המתגבשת בישראל (Israel’s emerging constitution), היהדות של יחיד (One Man’sJudaism) והלכה מודרנית לזמננו (Modern Halacha for our Time), כמו גם החיבורים הרבים שפרסם, הם יצירות מופת עיוניות שבהן מובאת השקפת עולם סדורה שעיקרה: יש בהלכהיסוד יצירתי ועליה להתפתח ולמלא תפקיד מוסרי מרכזי בתיקון עוולות העולם המודרני.

לאורך השנים עמד הרב רקמן בקשר עם פוסקי הדור בבקשו להרחיב את ידיעותיהם על הנזקקים ולעודדם למצוא פתרונות למצוקותיהם. הוא הגן על ההלכה באדיקות ובד בבד הניע את ההולכים לאורה להיטיב עם העם היהודי ועם אומות העולם.

הרב רקמן היה מחויב בכל לבו ומאודו לאחדות העם וטען באזני כול כי העובדה שהיהדות שרדה ושעם ישראל לא נכחד היא עדות לכך שעלינו להתעלות על הבדלי מעמדות. אף מנהיג דתי בדורנו לא העלה את אחדות ישראל על נס כמו הרב רקמן.

בשנת 2000 העניקה אוניברסיטת בר-אילן לרב עמנואל רקמן אות הוקרה על מפעל חיים מתוך הערכה עמוקה עלמנהיגות ועל תרומה שלא תשוער לפיתוח האוניברסיטה.

תגיות: ,

‎פוסטים קשורים
קסם השינוי- מרכז הסמכה, אימון וטיפול ( 13 ינו,2011 )
סללום מדיה גרופ – ניהול נוכחות רשת עבור קריית התרבות נס ציונה ( 10 אוק,2011 )
גיבור תרבות – טיסה ללונדון מתנה ( 5 אפר,2011 )
קורס צילום אחד על אחד ( 22 יונ,2011 )
קריית התרבות נס ציונה – כאן הכל קורה ( 19 ינו,2011 )

העסק שלך צריך עזרה? בשביל זה אנחנו פה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות