פרויקט עדות – על זיכרון ותיעוד באינטרנט

ימי הזיכרון הפוקדים אותנו מדי שנה הם ימים בהם אני חש שהמעשה התיעודי, ודאי זה המצולם, מועלה על נס. בימים אלו זוכה הדוקומנטריה להבהיר את חשיבותה ותרומתה לעיצוב הזיכרון, התודעה והסיפור הישראלי. הימים הללו, שעוטפים אותנו בסרטי תעודה המבארים לנו את מציאות חיינו ומשמרים את מה שנשכח או לא נודע, עוזרים לנו להגדיר את הוויתנו באופן לא מבוטל. אך במקביל לכך, עם השימוש המרובה באינטרנט, עולה הצורך והרצון לראות גם את מה שמעבר. את חומרי הגלם, העדויות הלא ערוכות והסיפורים שנגזרו במלאכת העריכה הדוקומנטרית.

מה שפעם נתפס או תורץ כאילוץ של עורך הסרטים הדוקומנטרים, מתוך חוסר זמן או שיקולי עריכה, הפך למיותר בעידן בו כמעט אין מגבלה של זמן ושל מקום. הרשת הופכת בשנים האחרונות למעין גן עדן תיעודי, בו ניתן לספר את הסיפור המלא, הבלתי ערוך, התיעודי כמעט במלוא מובן המילה. זה שמאפשר לנו, בפועל ובתיאוריה, לערוך את הסרט התיעודי בעצמנו. לקחת את החומרים כמו שהם, לברר את טיבם, איכותם וערכם, לעשות בהם כרצוננו או להשאיר אותם כמו שהם.

למעשה, במציאות הזאת, התיעוד, המתעד והמתועד הופכים לחשובים יותר מהעורך. הבחירה לתעד סיפור מסויים, אדם מסויים ומאורע מסויים הופכים לבעלי חשיבות, יותר מההקשר, התמונה הרחבה או התיזמון. בעולם שבו אנחנו בוחרים מתי ובמה לצפות ממילא הופך ההקשר לעניין סובייקטיבי ביותר כמו גם “התמונה הרחבה” והתיזמון, מושג שהופך נזיל וערטילאי יותר ויותר.

דווקא בגלל זה מעשה התיעוד הופך לעניין בעל חשיבות עליונה בחיינו. התיעוד המקוון מאפשר לנו לצלם מציאות שאנחנו רוצים לשמר, לשנות או לספר אותה. אך יותר מכך, התיעוד המקוון מאפשר לנו לבחור לא לערוך. להציג את הדברים כמו שהם, במלואם. מתחילתם ועד סופם. מרגע הדלקת המצלמה ועד כיבויה. פרויקט עדות אותו אני מקדם בשנים האחרונות מנסה להעלות חומרי גלם תיעודיים, כאלו המציגים עדויות בגוף ראשון של אנשים שהיו, חוו ונטלו חלק באירועים היסטוריים של עם ישראל, אל רחבי הרשת במטרה לשמר עדויות. התובנה ממנה יצאתי לדרך היא זו הרואה בכל מי שיש לו אמצעי תיעוד כמי שיכול להפוך את הכלים האינטרנטיים שבידו, בין אם מדובר בערוץ יוטוב, בלוג או כל פלטפורמה אחרת למעין מוזיאון מקוון אליו עולות עדויות שחשיבותן היא בעצם מעשה התיעוד. דווקא בימי הזיכרון אני חושב שכל אחד צריך לראות בעצמו כי שמתעד את חייו וחיי קהילתו. דווקא בימים הללו, בטכנולוגיה הקיימת, אני חושב שחשוב ביותר לתעד את מה שייתכן ולא תהיה לנו הזדמנות נוספת לתעד.

פרויקט עדות

אם אתם מכירים עדים או שיש לכם עדות שאתם רוצים לתת שלחו אליי מייל sinai@edootproject.com עם הפרטים על העד, האירוע, מקום האירוע, כרוניקת האירוע, זמן האירוע

תגיות: ,

‎פוסטים קשורים
סללום מדיה גרופ | תפעול ערוצי שיתוף | ניהול ערוצי שיתוף | הקמת ערוצי שיתוף | שיווק במדיה חברתית | SEO | יחסים מקוונים ( 2 יונ,2011 )
גלית קדמי ביבר – אימון אישי, ייעוץ זוגי, אימון עסקי – אימון מנהלים, אימון קריירה, אימון מטפלים, אימון לפיתוח מיומנויות ניהול חיים בהצלחה ( 3 מרץ,2011 )
כנס האונליין של תעשיה.קום – סיני גז ( 31 ינו,2013 )
סללום מדיה גרופ – שיווק במדיה חברתית – נס ציונה ( 30 מרץ,2011 )
סללום טי וי – על אינטרנט, טכנולוגיה ותרבות דיגיטלית ( 7 נוב,2011 )

העסק שלך צריך עזרה? בשביל זה אנחנו פה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
מחפשים שיווק באינטרנט? הגעתם למקום הנכון

מלאו את הפרטים או צלצלו: 073-7970568 ונראה איך אנחנו יכולים לקדם את העסק שלכם באינטרנט

X
צרו קשר